Časté otázky a odpovědi

Dezinfekcí  PROTI  NEMOCNOSTI  DĚTÍ?

Máme doma malého školkaři. Často se nám vrací ze školky nemocný. Dá se proti tomu bojovat za pomoci užívání dezinfekce v domácnosti?

 

Děti vyrůstají s chorobami. S tím se dá jen těžko něco udělat. Potřebují překonávat různé infekce, aby si vybudovali zdravý imunitní systém. V dnešní době je však zdraví jednotlivce (dítěte, či dospělého) vystavovány různým dodatečným negativním vlivům, jako jsou např. alergie, stres a tlak ze strany okolí, či společnosti. Toto všechno oslabuje imunitní systém a pak se může stávat, že je dítě nemocné častěji. Tehdy třeba imunitnímu systému pomoci zvýšeným hygienickým standardem prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. A tedy nejen v domácnosti, ale i ve školce. Více informací o tom, jak by měly školy a školky postupovat v období zvýšeného rizika výskytu infekčních onemocnění naleznete „zde“.

https://www.polympt.sk/navody-a-tipy/chripkova-sezona/

 

KTERÁ MÍSTA V DOMÁCNOSTI BY  MĚLY BÝT DEZINFIKOVÁNY?

Která místa v domácnosti by měly dezinfikovat?

Jsou to místa se zvýšenou koncentrací mikroorganismů, resp. místa, která jsou vhodným prostředím pro jejich množení a to hlavně: hadříky, věchejtek a houbičky na mytí nádobí, odpadkový koš, chladnička, výlevky a sifony, sprchový kout, obkládačky a spáry v koupelně a toaleta. Jednou za čas je třeba vydezinfikovat také myčku nádobí a pračku. Pokud je v domácnosti i zvířátko, tak třeba pravidelně dezinfikovat i jeho příbytek, či toaletu. Pro více info viz sekci „Návody a tipy“.

 

MUSÍM MÍT PŘI POUŽÍVÁNÍ PŘÍPRAVKŮ POLYMPT RUKAVICE?

Musím mít při používání přípravků POLYMPT rukavice?

Při používání přípravku POLYMPT HOME nejsou nutné žádné ochranné pomůcky. Tento produkt není klasifikován jako dráždivý a zatím jsme nezaznamenali žádné alergické reakce. Lidé s citlivou pokožkou by se však měly chránit použitím běžných gumových rukavic. Při použití přípravků disiCLEAN ANTI-CALC, POLY CLEANER forte, POLY UNIVERSAL zda POLY PROFI forte třeba použít ochranné rukavice jako prevenci. Obsahují totiž i jiné účinné látky kromě dezinfekční složky, jako např. kyselinu citrónovou (proti vodnímu kameni), nebo čistící složky – detergenty.

 

 

DEZINFEKCE PLASTOVÝCH BAREVNÝCH POVRCHŮ

Mohu přípravky POLY HOME použít i na dezinfekci plastových barevných povrchů, např. zahradního nábytku?

Ano. POLY HOME nepoškozuje žádné materiály, ani dřevo. Rovněž nemá vliv na stálobarevnost materiálů.

 

JAK SPRÁVNĚ PŘIPRAVIT  BAZÉN NA ZIMU?

Jak správně připravím bazén na zimu?

Pro návod na zazimování bazénu viz sekci „Návody a tipy“.

MÁM PROBLÉM S VODOU V BAZÉNU, RESP. VE VÍŘIVCE

Mám problém s vodou v bazénu, resp. vířivce. Voda není čistá a průzračná, nebo zapáchá

Pro problémy s vodou během sezóny a jejich řešení, viz sekce „Návody a tipy“.

JAK ČASTO JE TŘEBA PŘÍPRAVEK DO BAZÉNOVÉ VODY DOPLNIT?

Jak často je třeba přípravek do bazénové vody doplňovat?

V soukromých bazénech je možné postupovat podle návodu (t .j. Dávkování podle objemu bazénu 1 × za 7-10 dnů v závislosti na zatížení bazénu, klimatických podmínkách, atd.) Nebo testovat množství POLY POOL (resp. Whirlpool) kapkovitým testerem a udržovat koncentraci na úrovni 5-8 ml na m3. Doporučujeme však dávkovat na základě testování a to zejména na počátku (první 2 týdny) užívání bezchlorové chemie.

 

 

JE NUTNÉ NĚJAKÉ OXIDAČNÍ ČINIDLO?

Je třeba nějaké oxidační činidlo, které se přidává společně s POLY H2O POOL (resp. Whirlpool) do vody?

Ano. Vynikající zkušenosti máme s kombinací dávkování POLY POOL (resp. Whirlpool) společně s MPT OXI (pro bazény i vířivky). Dávkujeme 1x za 7-10 dnů 20-25 g / m3 (v bazénech) a 1x za 7-10 dní 50 g / m3 (ve vířivých vanách). Tím zajistíme prokysličení a projasnění vody.

ÚČINNOST POLY POOL / WHIRLPOOL V BAZÉNECH A VÍŘIVKÁCH

Funguje POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) v bazénech (vířivkách) pouze v tak úzkém uvedeném rozmezí pH a v případě nedodržení tohoto daného rozmezí jeho účinnost klesá?

pH vody je jeden z ukazatelů, který ovlivňuje kvalitu a vzhled vody bez ohledu na používanou chemii. POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) na rozdíl od jiných přípravků neovlivňuje výrazně hodnoty pH. Při „zaběhnutí“ bazénu mohou hodnoty pH prvních pár dní kolísat, takže je ze začátku třeba sledovat a upravovat tyto hodnoty vhodnými přípravky na úroveň 6,8-7,2. Po čase se hodnoty pH stabilizují a dávkováním POLY POOL (resp. Whirlpool) nejsou výrazně ovlivněny. Přesto doporučujeme pravidelnou kontrolu, protože vyšší pH znamená vhodnější prostředí pro množení mikroorganismů, hlavně řas a to zvyšuje spotřebu dezinfekce.

 

DEZINFEKCE DOMÁCNOSTI

Chlór ve vodě

Alergie na chlór

Dezinfekce domácnosti

Likvidace a prevence plísní

Dezinfekce kuchyňského nádobí

Dezinfekce plastových barevných povrchů

Použití v domácnosti s malými dětmi

Potřebuji rukavice při používání?

Kombinace s chlorovými přípravky

Která místa v domácnosti dezinfikovat?

Dezinfekcí proti nemocnosti dětí?

CHLOR VE VODĚ A ČISTICÍCH PROSTŘEDCÍCH

Chlór je jedna z najdráždivejších přírodních látek. Je to dôsledkem jeho vysoké reaktivity, díky které vytváří širokou paletu sloučenin, přičemž nejrozšířenější sloučeninou chloru je chlorid sodný NaCl. Tato látka je zcela neškodná a nám důvěrně známá jako obyčejná jedlá sůl, kterou používáme při vaření. Chlór se však vyskytuje také v silných kyselinách (např. Kyselina chlorovodíková), v rozpouštědlech skupiny PCB (polychlorované bifenyly) a v neposlední řadě i jako tzv. Chloramin.

Chloramin jsou deriváty amoniaku, kde je nahrazen libovolný počet atomů vodíku chlorem (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 nebo NCl3) a vznikají při kontaktu volného chloru s organickými látkami. S Chloramin se setkáváme především v kohoutkové vodě, bytové i bazénové chemii, přičemž jsou s nimi spojeny některé zdravotní problémy. V krátkodobém působení vyvolávají např. známé pálení očních nebo nosních sliznic po koupání v bazénu.

Dlouhodobé vystavování chloraminem může mít navíc za následek rozvoj alergie na chlor a chlorové sloučeniny.

Alergie zda přecitlivělost se může vyznačovat těmito příznaky: dušení, kašel, zúžení průdušek, vyrážky atd. Všude, kde dochází ke kontaktu s volným chlorem (např. Jako dezinfekce v bazénu či čisticích prostředcích), existuje riziko vzniku chloraminů a jejich negativnímu působení na lidský organismus.

 

 

ALERGIE NA CHLOR

Alergie na chlór, případně přecitlivělost na chlór může vyznačovat těmito příznaky: dušnost, kašel, zúžení průdušek, vyrážka, atd. Všude, kde dochází ke kontaktu s volným chlorem (např. Dezinfekce v bazénu či čistící prostředky), existuje riziko vzniku chloraminů a jejich negativního působení na lidský organismus.

Nejvhodnější obranou je využití čistících a dezinfekčních prostředků bez chlóru.

 

PROČ VZNIKÁ ALERGIE NA CHLOR? 

Chlór je jedna z najdráždivejších přírodních látek. Je to důsledkem jeho vysoké reaktivity, díky které vytváří širokou paletu sloučenin, přičemž nejrozšířenější sloučeninou chloru je chlorid sodný NaCl. Tato látka je zcela neškodná – známá jako obyčejná jedlá sůl, kterou používáme při vaření. Chlór se však vyskytuje iv silných kyselinách (např. Kyselina chlorovodíková), rozpouštědlech skupiny PCB (polychlorované bifenyly) a v neposlední řadě i jako tzv. Chloramin.

Chloramin jsou deriváty amoniaku, kde je nahrazen libovolný počet atomů vodíku chlorem (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 nebo NCl3) a vznikají při kontaktu volného chloru s organickými látkami. S Chloramin se setkáme především v kohoutkové vodě, bytové a bazénové chemii, přičemž jsou s nimi spojeny některé zdravotní problémy. V krátkodobém působení vyvolávají alergické reakce např. pálení oční nebo nosních sliznic po koupání v bazénu.

Dlouhodobé vystavování chloraminem může mít za následek rozvoj alergie na chlor a chlorové sloučeniny.

 

 

DEZINFEKCE V DOMÁCNOSTI

KOUPELNY A WC

 

Výrobky POLYMPT® udrží dlouhodobě vaši koupelnu a toaletu hygienicky čistou a pravidelným používáním zabrání opakovanému vzniku plísní.

 

Dezinfekce umyvadla a vany

Nastříkejte POLY HOME nebo POLY ANTI-CALC (předcházení tvorby vodního kamene a jeho likvidace) na umyvadlo, vanu, obladačky, spáry a prostory kolem a nechejte působit alespoň 15 minut nebo do zaschnutí. Následně opláchněte takto ošetřené povrchy vodou.

 

Dezinfekce WC sedadla

Nastříkejte POLY HOME na sedadlo a nechte působit 15 minut nebo do zaschnutí. Tím bude zajištěna dokonalá hygienická čistota a v případě pravidelného používání i dlouhodobá ochrana.

 

Dezinfekce podlah

POLY CLEANER FOAMING forte přidejte do kbelíku s vodou v dávce uvedené na etiketě výrobku (30 – 100 ml na 10 litrů vody). Potom setřete klasickým způsobem – mopováním. POLY CLEANER FOAMING forte čistí a zároveň dezinfikuje.

 

Předcházení a likvidace plísní v okolí umyvadla, vany a na stěnách

POLY HOME šetrně zlikviduje plíseň v okolí vany, sprchového koutu a umyvadla. Na rozdíl od chlorových přípravků je POLY HOME zcela bez zápachu a v pracovních koncentracích šetrný k lidskému zdraví, dětem i zvířatům.

Postup: Na postižená místa aplikujte (nastříkejte) POLY HOME a nechte působit po dobu minimálně 30 min až 60 min, nejlépe však až do zaschnutí přípravku. Potom tmavá místa postižená plísní odstraňte mechanicky. Vždy je nutné dbát, aby ošetřovaný povrch byl suchý (tímto se přípravek dostane až do spór plísní). Pokud růst plísní pokračuje, tento postup znovu opakujte. Je třeba poznamenat, že POLY HOME nemá bělící účinky a není agresivní. Plíseň tedy „neodstraní“, ale zabije. Mrtvou plíseň třeba odstranit mechanicky seškrábáním.

 

Pravidelným používáním POLY HOME, resp. POLY ANTI – CALC, na silikonu nebo na spárách vytváří ochrannou polymerovou vrstvu a tím ztěžuje usazování plísní na površích.

 

 

 

KUCHYNĚ

Dezinfekce podlahy

Zejména v rodinách s malými dětmi (batolaty) je dezinfekce podlah nezbytná. Pouhým umytím podlahy vodou se saponátem nedosáhnete eliminaci bakterií, které se na zemi vyskytují. POLY CLEANER FOAMING forte přidejte do kbelíku s vodou v dávce uvedené na etiketě výrobku (30 – 100 ml na 10 litrů vody). Potom setřete klasickým způsobem – mopováním. POLY CLEANER FOAMING forte čistí a zároveň dezinfikuje.

 

Dezinfekce a odstranění zápachu z odpadkového koše

Prázdný odpadkový koš vymyjte vodou a následně vystříkejte přípravkem POLY HOME (doba působení je nejméně 15 min. Nebo do zaschnutí).

 

Dezinfekce a odstranění zápachu v myčce

K dezinfekci myčky použijte POLY WASHER. Nastříkejte přímo na stěny a koše myčky. Asi po 15-60 minutách působení lze do myčky vložit nádobí určené k mytí a spustit mycí program.

Většina myček má už i vlastní program na čištění. Před spuštěním samočisticího programu nalijte cca 300 ml POLY ANTI – CALC přímo do myčky a spusťte program. Tím nejen myčku vydezinfikovat, ale odstraníte i vodní kámen usazený na tryskách.

Předcházet vzniku zápachu z nádobí, které do myčky vložíte, pomůže postřik špinavého nádobí POLY HOME ihned po vložení do myčky. Zabráníte tak tvorbě plísně ze zbytků jídla na nádobí, které jsou zdrojem zápachu.

Odstranění zápachu v odšťavňovači, mlýnku na maso, kávu aj.

POLY HOME výborně odstraňuje pachy ze všech kuchyňských robotů a pomocníků v domácnosti. Aplikujte POLY HOME, nechte působit 60 minut a pak dobře opláchněte pitnou vodou.

 

Dezinfekce linky a dřezu, výlevky a sifonu

Výlevka je ideálním prostředím pro množení bakterií. Odborníci upozorňují, že například zeleninu by měli lidé mýt v samostatné nádobě a ne vkládat ji přímo do dřezu. Použití POLY HOME škodlivé bakterie zcela eliminuje. Výlevku postříkejte POLY HOME a nechte působit 30 minut. V případě, že se zápach šíří ze sifonu výlevky, nalijte do sifonu 250 ml POLY HOME a nechte působit po dobu cca 60 minut, nebo přes noc. K dezinfekci linky a dřez nastříkejte POLY HOME z 20 cm vzdálenosti a nechte působit 15 min.

 

Dezinfekce prkénka

Výborně se hodí k dezinfekci umělohmotných, skleněných, nerezových i dřevěných desek na krájení. Při porcování syrového masa dochází ke kontaminaci desky bakteriemi. Salmonella, E. coli a Campylobacter jsou jen některé z bakterií, kterým se na krájecích deskách mimořádně daří (mimochodem, podle statistik dojde k více než polovině otrav jídlem doma). Mezi nejvíce kontaminované potraviny, po kterých netřeba hygienu prkénka zanedbat jsou: drůbeží maso, ryby, mleté ​​hovězí. Naneste POLY HOME na desku a nechte působit asi 15 minut (nebo přes noc) Poté dobře opláchněte pitnou vodou.

 

OBÝVACÍ POKOJ

Dezinfekce matrací, prevence tvorby kožních plísní

Dezinfekcí matrací vytvoříte prostředí nepřátelské vůči roztočům, bakteriím a plísním. Doporučujeme potah nebo krycí podložku matrace postříkat POLY HOME a nechat pořádná

 

 

LIKVIDACE A PREVENCE PLÍSNÍ

LIKVIDACE A PREVENCE vzniku a množení PLÍSNÍ

 

Plíseň v okolí oken

Plíseň na stěně v okolí oken se tvoří z důvodu nedostatečné ventilace. Voda se kolem oken sráží, a to nejen na oknech samotných, ale i na stěnách v jejich okolí (viz plíseň na stěnách). Plíseň na rámech oken se tvoří z důvodu srážení vlhkosti, jejíž příčinou je nedostatečné odvětrávání. Např. po výměně starých oken za plastová dochází ke snížení odvětrávání místnosti a tím se na rámech oken zvyšuje možnost výskytu plísní.

V tomto případě je pomoc jednoduchá – postřikem POLY HOME zlikvidujeme ložiska plísní, které můžeme přibližně po 60 minutách působení mechanicky odstranit (otřít hadrem). Následně povrch opět ošetříme postřikem a necháme působit do zaschnutí. Tím se na povrchu vytvoří ochranná polymerová vrstva, která zabezpečí místa proti dalšímu výskytu na dlouhou dobu.

 

Plíseň na zdech

Plíseň se tvoří všude tam, kde dochází ke zvýšenému srážení par nebo na velmi chladných stěnách. Jsou to zejména stěny kolem oken, rohy místností, případně špatně odvětrané stěny za nábytkem. Zdrojem zvýšené vlhkosti může být kromě nedostatečného větrání např. i vaření, koupání, sušení prádla v bytě apod. V místech, kde došlo k vytvoření viditelného prorůstání plísně na vnější malbu, je třeba okamžitě zasáhnout ještě před kontaminací dalších povrchů v místnosti. Zasažená místa ošetříme postřikem přípravkem POLY HOME a necháme dostatečně dlouhou dobu působit (nejlépe až do následujícího dne). Postřik druhý den opakujeme a ještě za mokra plíseň mechanicky odstraníme (mokrým hadrem, kartáčem apod.). Takto ošetřené místo opět necháme vyschnout. Do jakékoliv vodou ředitelné barvy přidáme koncentrovaný prostředek POLY PROFI forte (100 – 150 ml POLY PROFI forte na 1 kg barvy) a postižené místo přetřeme. Po zaschnutí se na stěně vytvoří ochranná polymerová vrstva, která zabezpečí dlouhodobou ochranu. Ve většině případů a při odstranění příčin vlhkosti se už plíseň na tomto místě znovu neobjeví. Pokud příčinu vlhkosti nelze odstranit, bude tato plocha zajištěna po dobu nejméně 6 měsíců.

 

POLY PROFI forte jako protiplísňová příměs do omítek a barev

Při větším zasažení stěny, resp. omítky je nutné po ošetření postřikem mechanicky odstranit nejen malbu, ale i část omítky. Do běžných omítkových směsí doporučujeme přimíchat koncentrovaný prostředek POLY PROFI forte (150 – 200 ml POLY PROFI forte na 10L vody v omítkové směsi) a následně do barvy podle pokynů výše.

 

Plíseň v koupelně

Likvidace plísní v okolí van, umyvadel, sprchových koutů, toalet, ve spárách obkladů a dlažby. Plíseň v koupelně a na toaletách se většinou projevuje ve formě zelených, hnědých až černých míst (teček). Postižená místa je nutné nejprve ošetřit postřikem POLY HOME nebo POLY ANTI-CALC a nechat působit dostatečně dlouhou dobu, nejlépe do zaschnutí. Následně doporučujeme viditelné zbytky plísní mechanicky odstranit a místa dostatečně omýt. Preventivně doporučujeme postřik opakovat nejméně 1 × za 7 dní. Pravidelnou aplikací se na povrchu bude obnovovat ochranná polymerová vrstva, která potlačuje růst plísní.

POLY PROFI forte jako příměs do spárovacích hmot

Při stavebních úpravách je možné předejít tvorbě plísní přidáním koncentrátu POLY PROFI forte přímo do spárovací hmoty (150 ml POLY PROFI forte na 1 kg spárovací hmoty)

 

KDE SE VYSKYTUJÍ A co způsobil

Výskyt plísně v domácnosti je velký problém, který bychom neměli podceňovat. Nejde jen o estetické hledisko, ale je dokázáno, že při dlouhodobém pobytu v místnostech zasažených plísněmi nám hrozí vážné zdravotní problémy.

 

Plíseň je druh houby, která se tvoří kdekoliv na vlhkých místech – typicky kolem sprchy, pračky, sušičky, v kuchyni okolo myčky či jen v hlíně pokojové rostliny. Běžně se však vyskytují i ​​na tapetách, podlahových krytinách, obkladech či za okenními rámy. Plísním se daří ve všech špatně větratelných domech a je jedno, zda jsou luxusní či obyčejné. Ke svému životu dokonce nepotřebují světlo ani kyslík, pouze vlhkost a daří se jim i v prostředí, kde se teplota pohybuje mezi 18-28 ° C. V takových podmínkách vzniká již během pěti dnů z jednoho sporu další miliarda nových spor. Někdy za plísně mohou i neviditelné poruchy v domě. Například unikající voda z radiátoru či netěsný zvlhčovač vzduchu, které nejsou na první pohled vidět a přesto mohou způsobit pořádnou spoušť, například na skryté stěně či pod kobercem.

Plísně se rozmnožují a rozšiřují sporami, které se vzduchem přenášejí na velké vzdálenosti. Vdechování těchto spor z plísní může být velmi nebezpečné, nejvíce jsou plísněmi ohroženy děti, starší jedinci a lidé ve špatném zdravotním stavu. Kromě toho plísně do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. Ketony, aldehydy, estery aj.), Které způsobují bolesti hlavy, dráždí oči, pokožku a poškozují sliznice dýchacích cest.

 

Plíseň v panelovém bytě

Panelové domy mají na rozdíl od jiných staveb při boji s plísní velkou výhodu. Panel, resp. beton, který je základem zdiva v bytech, není totiž nasákavý. To znamená, že plíseň, která se v místnosti vytvoří, neprostupuje dále až do hloubky panelu. Plíseň tedy zasáhne „pouze“ povrchovou malbu a následně omítku – dále plíseň prostupuje velmi těžko. V panelových bytech se často vyskytují plísně po vytopení bytu sousedy, případně jinou havárií v domě.

 

Plíseň v novostavbě

Tvorba plísní v novostavbách (byty, rodinné domy) je ve většině případů způsobena nedostatečným vyschnutím zdiva a omítek po dokončení stavebních prací. Noví obyvatelé těchto domů se pak nestačí divit, v jaké míře se v novém obydlí tvoří ložiska plísní. V každém případě je nutné tato místa ošetřovat a pravidelně větrat. V novostavbách je tedy, stejně jako ve starších domech a bytech, vhodná prevence. Prevence opatřeními ve formě postřiků rizikových míst (rohy místností, stěny v okolí oken apod.) Před vlastním nastěhováním nábytku bezpečně zajistí tato místa před napadením plísněmi. Pokud nejsou všechny stavební práce v novostavbě ukončeny, doporučujeme použít POLY PROFI forte jako příměs do stavebních směsí (omítky, barvy, spárovací hmoty). Prevence je totiž vždy levnější než samotná likvidace plísní.

 

Plíseň ve sklepě

Ve starých nebo vlhkých sklepech, které jsou špatně izolované, vznikají rozsáhlé ložiska plísní, které dále prorůstají do obytných částí domu. I zde je třeba včas zasáhnout. Plíseň se může snadno rozšířit pomocí poletujících spór na věci uskladněné ve sklepě (oblečení, potraviny, knihy atd.) Pokud se jedná o trvale vlhké sklepní prostory bez možnosti řádného odvětrávání nebo izolace, je využívání jakéhokoliv prostředku pouze dočasným řešením. V případě POLY PROFI forte je taková pomoc na cca 6-12 měsíců, následně je vysoká pravděpodobnost, že se plíseň vyskytne znovu a celý postup likvidace se musí opakovat.

 

JAK CHRÁNIT DOMÁCNOST před plísněmi

Větrejte. Každý den pravidelně otevřete okna a byt nechte pořádně vyvětrat.

Udržujte přiměřenou vlhkost. Snažte se v bytě udržovat ideální vlhkost vzduchu, která se pohybuje v rozmezí 45 až 60 procent.

Preventivně ošetřujte riziková místa. Místa kolem vany, sprchového koutu, kolem oken a topení jsou místa, kde se plísni daří velmi dobře. Pravidelným postřikem POLY HOME zajistíte nejen hygienickou čistotu, ale také prevenci tvorby plísní. Postřik zabere jen pár vteřin a ošetřené místo není nutné (není žádoucí) následně mýt.

Používejte prodyšné nátěry na stěny. Na vnitřní nátěry nepoužívejte latexové nebo olejové barvy. Nejlepší prodyšné jsou klasické vodou ředitelné barvy. Tyto dávají stěnám možnost nasát, ale i vyloučit vlhkost např. při vaření, koupání, pečení a pod.

Přidávejte POLY PROFI forte do barev, omítek a spárovacích hmot. Preventivní opatření je vždy levnější než likvidace následků.

Nenechte plísně rozrůstat se. Ošetřete i malé místa napadené plísní. Plíseň se velmi rychle množí a může kontaminovat celou místnost, případně i domácnost během několika dní.

Zbavte se všech ptačích, vosích či dalších hnízd hmyzu. I ty totiž mohou být zdrojem plísní. Všechny hnízda v okolí bytu (takže i z podkroví či půdy) odstraňte.

 

 

DEZINFEKCE NÁDOBÍ

Mohu přípravek POLY HOME použít i na dezinfekci nádobí (destiček, mlýnků na maso, apod.)?

Ovšem. POLY HOME je vyroben za účelem použití v domácnosti. Bezpečně se s ním dá vydezinfikovat kuchyňské nádobí a spotřebiče. Také nepoškodí dřevo, plast, nevysuší gumové ani jiné povrchy, nekoroduje kovy. Nastříkejte na povrch z 20 cm vzdálenosti a nechte uschnout. Po uplynutí 30 min. opláchněte pitnou vodou.

 

DEZINFEKCE PLASTOVÝCH BAREVNÝCH POVRCHŮ

Mohu přípravky POLY HOME použít i na dezinfekci plastových barevných povrchů, např. zahradního nábytku?

Ano. POLY HOME nepoškozuje žádné materiály, ani dřevo. Rovněž nemá vliv na stálobarevnost materiálů.

 

 

POUŽITÍ PŘÍPRAVKŮ V DOMÁCNOSTI S MALÝMI DĚTMI

Mohu používat přípravky POLYMPT iv domácnosti s malými dětmi?

Ano, dezinfekční přípravek POLY HOME není dráždivý a není těkavý. To znamená, že při jeho použití neunikají do ovzduší žádné toxické látky. To, co je cítit při jeho aplikaci je pouze aromatická složka – parfém.

 

MUSÍM MÍT PŘI POUŽÍVÁNÍ PŘÍPRAVKŮ POLYMPT RUKAVICE?

Musím mít při používání přípravků POLYMPT rukavice?

Při používání přípravku POLYMPT HOME nejsou nutné žádné ochranné pomůcky. Tento produkt není klasifikován jako dráždivý a zatím jsme nezaznamenali žádné alergické reakce. Lidé s citlivou pokožkou by se však měly chránit použitím běžných gumových rukavic. Při použití přípravků disiCLEAN ANTI-CALC, POLY CLEANER forte, POLY UNIVERSAL zda POLY PROFI forte třeba použít ochranné rukavice jako prevenci. Obsahují totiž i jiné účinné látky kromě dezinfekční složky, jako např. kyselinu citrónovou (proti vodnímu kameni), nebo čistící složky – detergenty.

 

MOHU KOMBINOVAT S chlorových preparátů?

Mohu dezinfekční přípravky POLYMPT kombinovat s chlorovými preparáty?

Ne. Obecně platí, že dezinfekční přípravky (zejména ty agresivní a těkavé – jako jsou např. Chlorové) se nesmí navzájem kombinovat

 

 

KTERÉ MÍSTA V DOMÁCNOSTI BY SE měly být dezinfikovány?

Která místa v domácnosti by měly dezinfikovat?

Jsou to místa se zvýšenou koncentrací mikroorganismů, resp. místa, která jsou vhodným prostředím pro jejich množení a to hlavně: hadříky, věchejtek a houbičky na mytí nádobí, odpadkový koš, chladnička, výlevky a sifony, sprchový kout, obkládačky a spáry v koupelně a toaleta. Jednou za čas je třeba vydezinfikovat také myčku nádobí a pračku. Pokud je v domácnosti i zvířátko, tak třeba pravidelně dezinfikovat i jeho příbytek, či toaletu. Pro více info viz sekci „Návody a tipy“.

DEZINFEKCÍ  PROTI NEMOCNOSTI  DĚTÍ?

Máme doma malého školkaři. Často se nám vrací ze školky nemocný. Dá se proti tomu bojovat za pomoci užívání dezinfekce v domácnosti?

Děti vyrůstají s chorobami. S tím se dá jen těžko něco udělat. Potřebují překonávat různé infekce, aby si vybudovali zdravý imunitní systém. V dnešní době je však zdraví jednotlivce (dítěte, či dospělého) vystavovány různým dodatečným negativním vlivům, jako jsou např. alergie, stres a tlak ze strany okolí, či společnosti. Toto všechno oslabuje imunitní systém a pak se může stávat, že je dítě nemocné častěji. Tehdy třeba imunitnímu systému pomoci zvýšeným hygienickým standardem prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. A tedy nejen v domácnosti, ale i ve školce. Více informací o tom, jak by měly školy a školky postupovat v období zvýšeného rizika výskytu infekčních onemocnění naleznete „zde“.

 

 

MÁM V DOMÁCNOSTI PLÍSNĚ. Jak se jich zbavit?

Mám v domácnosti plísně. Jak se jejich zbavím?

Pro návod na eliminaci a prevenci vzniku plísní v domácnosti, viz sekci „Návody a tipy“.

MOHU KOMBINOVAT S CHLOROVÝMI PREPARÁTY?

Mohu dezinfekční přípravky POLYMPT kombinovat s chlorovými preparáty?

Ne. Obecně platí, že dezinfekční přípravky (zejména ty agresivní a těkavé – jako jsou např. Chlorové) se nesmí navzájem kombinovat.

 

POUŽITÍ PŘÍPRAVKŮ V DOMÁCNOSTI S MALÝMI DĚTMI

Mohu používat přípravky POLYMPT iv domácnosti s malými dětmi?

Ano, dezinfekční přípravek POLY HOME není dráždivý a není těkavý. To znamená, že při jeho použití neunikají do ovzduší žádné toxické látky. To, co je cítit při jeho aplikaci je pouze aromatická složka – parfém.

 

 

DEZINFEKCE NÁDOBÍ

Mohu přípravek POLY HOME použít i na dezinfekci nádobí (destiček, mlýnků na maso, apod.)?

Ovšem. POLY HOME je vyroben za účelem použití v domácnosti. Bezpečně se s ním dá vydezinfikovat kuchyňské nádobí a spotřebiče. Také nepoškodí dřevo, plast, nevysuší gumové ani jiné povrchy, nekoroduje kovy. Nastříkejte na povrch z 20 cm vzdálenosti a nechte uschnout. Po uplynutí 30 min. opláchněte pitnou vodou.

 

 

CHCI PŘEJÍT Z CHLORU NA POLY POOL, JAK POSTUPOVAT?

Chci přejít z chlóru na POLY POOL, jak postupovat?

Na „rozběhnutí“ bazénu, nebo vířivky, resp. přechod z chlóru na bezchlorovou dezinfekci, viz sekce „Návody a tipy“.

 

EXISTUJE NĚJAKÝ AUTOMATICKÝ ZPŮSOB DÁVKOVÁNÍ?

Existuje nějaký automatický způsob dávkování?

Ano, zatím je však možné použít automatické dávkování pouze na základě časovače. Automatické dávkování na základě vyhodnocování koncentrace POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) neexistuje.

 

 

MÁ PŘÍPRAVEK POLY POOL VLIV NA Stálobarevnost MATERIÁLŮ?

Má přípravek POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) vliv na stálobarevnost materiálů?

Nemá, POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) je šetrný k materiálům, je nekorozivní a ošetřované povrchy nemění svoji barvu, ani nejsou jinak narušeny.

 

 

OVLIVŇUJE POLY POOL (RESP. Whirlpool) JINÉ PŘÍPRAVKY?

Ovlivňuje POLY POOL (resp. Whirlpool) jiné přípravky (např. Na vodní kámen, na úpravu pH), nebo se dá používat společně s nimi?

 Při napuštění bazénu (vířivky) se nejprve voda upraví na standardní požadované hodnoty (t. J. PH a tvrdost – což vyžadují všechny bazénové chemie), následně se aplikuje POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) a pH se koriguje prostředky k tomu určenými. Tyto prostředky nemají vliv na účinnost POLY POOL (resp. Whirlpool). Pro více info o pH a tvrdosti vody viz sekci „Slovník pojmů“.

 

PLOŠNÁ DEZINFEKCE BAZÉNU před sezónou

Dá se POLY POOL použít také na plošnou dezinfekci stěn a povrchu bazénů před sezónou, nebo po vypuštění vody v rámci sezóny?

POLY POOL se dá použít i na plošnou dezinfekci bazénové vany a okolí bazénu – má baktericidní, virucidní a algicidní účinky. Pozor, POLY POOL SHOCK ne. Přesto doporučujeme použít přípravek POLY CLEANER FOAMING forte (pěnivý) nebo POLY CLEANER NON-FOAMING forte (nepěnivý), protože ten má kromě desinfekčních i výborné čistící účinky.

 

DEZINFEKCE PRO DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Je vůbec potřeba dezinfikovat příbytek zvířátka?

Je dezinfekce příbytků domácích mazlíčků bezpečná?

Nezpůsobuje dezinfekce zvířátkům problémy?

Je třeba během dezinfekce zvířátka někam přemístit?

Smím nastříkat POLY VET & PETS i na srst, kůži nebo peří zvířátka?

Jak často je třeba čistit a dezinfikovat příbytek zvířátka?

Jak správně vydezinfikovat příbytek svého zvířátka?

Jak rychle se dostaví účinek dezinfekce?

Má smysl dezinfikovat pelíšek každý týden?

Co všechno mohu s POLY VET & PETS dezinfikovat?

Jaké množství POLY VET & PETS mám na dezinfekci použít?

Jak správně dezinfikovat akvárium?

Jak správně dezinfikovat terárium?

Jak správně dezinfikovat pelíšek?

Jak správně dezinfikovat klec?

Jak správně dezinfikovat podestýlku?

Jak správně dezinfikovat hračky a chovatelské potřeby?

Musím při dezinfekci používat ochranný oděv nebo rukavice?

Je POLY VET & PETS hořlavý?

Vyžaduje POLY VET & PETS nějaké speciální skladování?

Změní se vlastnosti POLY VET & PETS po zamrznutí?

JE třeba dezinfikovat příbytek zvířátka?

Je vůbec potřeba dezinfikovat příbytek zvířátka?

Samozřejmě! Soužití člověka se zvířátkem prošlo za dlouhou dobu podstatnými změnami a hlavně v městech se setkáváme s tím, že majitelé své miláčky často nechávají dělat věci, které se v minulosti nevyskytovaly. Pejsek, kočička, zda zajíček v posteli, na pohovce, v křeslech a hlavně na rukou je častým u dnešních chovatelů. Nemluvě o pelíšku, kleci, či jiném omezeném prostoru, ve kterém přebývají naši mazlíčci. Toto prostředí však není pro ně přirozené a z prostorového hlediska menší než volná příroda. Proto zde dochází k množení mikroorganismů ve větší míře. Zvířátka a jejich majitelé mohou být potom ohrožováni patogenními mikroorganismy, které se v daném prostředí vyskytují.

 

 

JE DEZINFEKCE příbytky domácích mazlíčků BEZPEČNÁ?

Je dezinfekce příbytků domácích mazlíčků bezpečná?

Ano, musí se však dodržovat základní postupy dezinfekce. Je důležité vybrat si dezinfekci, která má nejméně škodlivý vliv na okolí. Tuto podmínku nesplňují hlavně chlorové preparáty, protože chlór je prchavý a toxický. Alkoholové dezinfekce jsou také těkavé, vysušují materiály a jsou hořlavé. POLY VET & PETS je polymerová dezinfekce. Nevysušuje, nevyběluje není hořlavý a především není těkavý. To znamená, že zvířátka ji necítí a hlavně ji nevdechovat.

 

Nezpůsobuje DEZINFEKCE zvířátko PROBLÉMY?

Nezpůsobuje dezinfekce zvířátkům problémy?

Ne, protože ji necítí a nevdechovat ji. Jediný kontakt s dezinfekcí mohou mít zvířátka ihned po aplikaci (do 15-30 min. Je však dezinfekce zaschlá) a takovýto kontakt je bezpečný. POLY VET & PETS nespadá do kategorie „dráždivý“.

 

JE TŘEBA BĚHEM DEZINFEKCE ZVÍŘÁTKA někam PŘEVÉST?

Je třeba během dezinfekce zvířátka někam přemístit?

Není to nutné. Stačí zvířátko umístit tak, aby se dezinfekce nestříkala přímo na něj. Můžeme však zvířátko z příbytku vyjmout a během čištění a dezinfekce ho umístit do dočasného příbytku. Po 15-30 min., Resp. zaschnutí se může vrátit do svého „domečku“. Ptáci v klecích a voliérách mohou klidně zůstat sedět na bidýlku, protože POLY VET & PETS není těkavý.

 

Smím nastříkat  POLY VET & PETS I NA SRST, KŮŽI NEBO PEŘÍ zvířátka?

Smím nastříkat POLY VET & PETS i na srst, kůži nebo peří zvířátka?

POLY VET & PETS je registrován a určený k dezinfekci povrchů a předmětů. Není však dráždivý (viz. Zde) a proto se nic nestane, pokud se také dostane do kontaktu s pokožkou. Pokud se stane, že se zvířátko dostane do kontaktu s dezinfekcí, nemusíme se obávat nežádoucí reakce. V některých případech je dokonce nepřímý kontakt možný (otřít tlapky navlhčeným hadříkem).

 

JAK ČASTO JE NUTNÉ čištěny a dezinfikovány příbytek zvířátka?

Jak často je třeba čistit a dezinfikovat příbytek zvířátka?

Podle uvážení a potřeby. Doporučuje se alespoň 2x měsíčně. Záleží však na podmínkách, v jakých se zvířátko zdržuje, na druhu zvířátka, zda překonalo nějakou nemoc, zda je v domácnosti i malé dítě, atd. (Pro více informací viz sekci „Návody a tipy“)

 

JAK SPRÁVNĚ vydezinfikovat příbytek své zvířátko?

Jak správně vydezinfikovat příbytek svého zvířátka?

Záleží na druhu zvířátka a na příbytku ve kterém žije. Obecně je však dezinfekce velmi jednoduchá, nastříkejte POLY VET & PETS na ošetřovaný povrch, rozetřete hadříkem (v případě textilií není potřeba rozetřít) a nechte 15-30 min. působit. Povrch se po dezinfekci mýt nemusí.

 

JAK RYCHLE se dostaví ÚČINEK DESINFEKCE?

Jak rychle se dostaví účinek dezinfekce?

V závislosti na druhu mikroorganismu. Nejméně odolné jsou malé, nepotahované bakterie, mezi nejvíce odolné patří plísně a endospory. Doba pro dezinfekční účinek se pohybuje od 1 min. do 60 min.

 

Častější  DEZINFEKCE?

Chodím se svým pejskem na procházku 3x denně. Má smysl dezinfikovat jeho pelíšek každý týden, když už po první procházce si do něj na tlapkách přinese bakterie?

Samozřejmě! Při pravidelné dezinfekci se totiž počet mikroorganismů udržuje na menší hranici jako v případě, kdy se nedezinfikuje vůbec. Navíc POLY VET & PETS obsahuje revoluční polymer PHMG, který na povrchu jako dezinfekční činidlo zůstává (není těkavý) a tak dezinfikuje a chrání povrchy během celého dne. (Pro více info viz sekci „Jak to funguje“).

 

CO VŠECHNO MOHU S POLY VET & PETS DEZINFIKOVAT?

Co všechno mohu s POLY VET & PETS dezinfikovat?

Všechny pelíšky, polštářky, podestýlky, přenosné boxy, boudy, kotce, klece, domky, matrace, terária, akvária, chovatelské pomůcky (kartáče, hračky) a vodou omyvatelné povrchy .

 

JAKÉ MNOŽSTVÍ POLY VET & PETS MÁM NA DEZINFEKCI POUŽÍT?

Jaké množství POLY VET & PETS mám na dezinfekci použít?

V případě hladkých materiálů stačí tolik, abychom hadříkem roztok rozdrcenou rovnoměrně. V případě textilií, resp. savých materiálů trošku více, protože jsou savým materiálem a hadříkem roztok neroztíráme.

 

JAK SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT AKVÁRIUM?

Jak správně dezinfikovat akvárium?

Po očištění akvária nastříkáte přiměřené množství POLY VET & PETS na stěny akvária, rozetřete hadříkem a necháte působit cca 30 min, resp. do zaschnutí. Potom napustíte čerstvou vodu. POLY VET & PETS bude v akváriu ve vodném roztoku zabraňovat usazování řas na stěnách. (Více info v sekci „Návody a tipy“).

JAK SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT terárium?

Jak správně dezinfikovat terárium?

Po očištění terária nastříkáte přiměřené množství disiCLEAN PETS na stěny terária, rozetřete hadříkem a necháte působit cca 30 min, resp. do zaschnutí. (Více info v sekci „Návody a tipy“).

JAK SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT pelíšek?

Jak správně dezinfikovat pelíšek?

Na pelíšek nastříkáte ze vzdálenosti cca 20 cm POLY VET & PETS a necháte působit 15-30 min. nebo do vysušení. (Více info v sekci „Návody a tipy“).

JAK SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT kleci?

Jak správně dezinfikovat klec?

Po očištění klece nastříkáte POLY VET & PETS a necháte působit 15-30 min. nebo do vysušení. Ptáčka z klece není nutné pouštět nebo přemisťovat, protože není těkavý a tím pádem ho ptáčky necítí ani nevdechovat. (Více info v sekci „Návody a tipy“).

JAK SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT podestýlku?

Jak správně dezinfikovat podestýlku?

Pokud se nechystáte podestýlku vyměnit, stačí ji vystříkat POLY VET & PETS ze vzdálenosti cca 20 cm a nechat působit cca 15 min. Po této době se může zvířátko bezpečně vrátit do svého „domečku“. (Více info v sekci „Návody a tipy“).

JAK SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT HRAČKY A CHOVATELSKÉ POTŘEBY?

Jak správně dezinfikovat hračky a chovatelské potřeby?

Hračky, kartáče a jiné chovatelské potřeby nastříkáte POLY VET & PETS a po 15 min. jejich opláchnete vodou. (Více info v sekci „Návody a tipy“).

MUSÍM PŘI DEZINFEKCI POUŽÍVAT OCHRANNÝ ODĚV NEBO RUKAVICE?

Musím při dezinfekci používat ochranný oděv nebo rukavice?

Ne, žádné ochranné pomůcky nejsou potřebné při dezinfekci přípravkem POLY VET & PETS.

 

JE POLY VET & PETS HOŘLAVÝ?

Je POLY VET & PETS hořlavý?

Není.

 

VYŽADUJE POLY VET & PETS NĚJAKÉ SPECIÁLNÍ SKLADOVÁNÍ?

Vyžaduje POLY VET & PETS nějaké speciální skladování?

Ne, nevyžaduje. Samozřejmě, uchovávejte mimo dosah dětí.

Změny se VLASTNOSTI POLY VET & PETS po zamrzlé?

Změní se vlastnosti POLY VET & PETS po zamrznutí?

Nezmění.

 

 

BAZÉNY A VÍŘIVKY

úprava vody

Zelená voda v bazénu

Průzračně hnědá voda

Voda nemá jiskru – je čirá

Černé skvrny na dně a stěnách bazénu

Mléčná voda v bazénu

Koroze kovových částí

Zakalená voda v bazénu

Řasy v bazénu

Usazování vodního kamene

Jak snížit chlor v bazénu

Dezinfekce bazénu před sezónou

Účinnost POLY POOL v bazénech a vířivkách

Ovlivňuje POLY POOL jiné přípravky?

Je třeba nějaké oxidační činidlo?

Vliv POLY POOL na stálobarevnost materiálů

Jak často do bazénové vody doplňovat přípravky?

Existuje nějaký automatický způsob dávkování?

Mám problém s vodou v bazénu, resp. vířivce

Chci přejít z chlóru na POLY POOL

Jak správně připravím bazén na zimu?

ÚPRAVA VODY

POSTUP PŘI ÚPRAVĚ BAZÉNOVÉ VODY A OPATŘENÍ PŘED BAZÉNU DO PROVOZU

 

Napuštění bazénu čistou vodou

 

Před uvedením bazénu do provozu je třeba důkladně vyčistit celý vnitřek bazénu, včetně žlabů od usazenin, vodního kamene a organických nečistot.

 

Napusťte bazén vodou a pusťte filtraci.

 

Upravte pH na hodnotu 6,8 -7,2. Zkontrolujte tvrdost vody, případně upravte na středně tvrdou.

 

Nadávkujte šokovou dávku POLY POOL 400ml / 10 m³ vody přímo do bazénu při puštěné filtraci.

 

Po 24 hodinové nepřetržité filtraci je možné se v bazénu koupat.

 

 Dopuštění zazimování bazénu z předchozí sezóny

 

Manuální a důkladně vyčistěte všechny dostupné plochy v bazénu.

 

Dopusťte bazén čistou vodou, upravte pH na hodnotu 6,8 -7,2. Zkontrolujte tvrdost vody, případně upravte na středně tvrdou a zapněte filtraci.

 

Nadávkujte MPT FLOCK v množství 100 -150ml / 10 m³ vody podle stupně znečištění.

 

Vysajte bazénovým vysavačem nečistoty ze dna bazénu. Při zapnuté filtraci pravidelně kontrolujte znečištění filtru a pravidelně jej proplachujte.

 

Nadávkujte šokovou dávku POLY POOL 400ml / 10 m³ vody přímo do bazénu při puštěné filtraci.

 

Po 24 hodinové nepřetržité filtraci a odfiltrování nečistot je možné se v bazénu koupat.

 

 

BĚHEM koupací sezóny (BAZÉN)

 

Pravidelné měření a úprava pH – měření provádějte minimálně jednou za týden. Hodnoty pH je třeba udržovat v rozmezí 6,8 – 7,2.

 

Vločkování – pravidelné používání vločkovače MPT FLOCK zajistí dokonalé seskupení drobných povrchových nečistot do větších celků, které lze odfiltrovat nebo odstranit bazénovým vysavačem. Pak je třeba filtr propláchnout – proprat.

 

Oxidace vody – po odfiltrování nečistot z bazénu nadávkujeme oxidační prostředek na bázi aktivního kyslíku MPT OXI. Ten zajistí zvýšení hodnoty kyslíku ve vodě, čímž se postará o důkladné odstranění organických nečistot.

 

Dezinfekce vody – po výše uvedených krocích, nadávkujeme udržovací dávku přípravku POLY POOL podle návodu.

 

 

 

ZAZIMOVÁNÍ BAZÉNU

 

Před samotným mechanickým zazimováním (vyfouknutí vody z potrubí, odpuštění části vody z bazénu) proveďte důkladnou dezinfekci systému pomocí POLY POOL SHOCK.

 

Do bazénu aplikujte POLY POOL SHOCK 400ml / 10 m³ a celý objem bazénu přefiltruje několikrát. Tím vydezinfikovat celý systém včetně písku, resp. jiného filtračního média. Pak dobře properte filtr zpětným proplachem, aby v něm nezůstaly nečistoty, které mohou zplesnivět.

 

 

 

PŘECHOD Z CHLORU NA POLY POOL

 

Přebytečný chlor odstraníme jednou z uvedených metod:

 

Neutralizace chemickou cestou: Aplikujeme MPT OXI na základě doporučeného dávkování na etiketě. Po řádném promíchání je přebytečný chlor odstraněn do 30 minut.

Částečná výměna vody v bazénu (cca 30% – 50%).

 

Zamezení dávkování přípravku na bázi chloru po dobu 2 -3 dnů před plánovaným přechodem na bezchlorovou dezinfekci POLY POOL (zapnutá cirkulace je doporučená po celou dobu pročišťování).

 

Dále postupujte podle postupu jak během koupací sezóny

 

Upozornění:

Přípravky POLY POOL se nesmí používat společně s přípravky na bázi chlóru! Během dávkování je třeba mít spuštěnou cirkulaci vody, aby se dezinfekce dobře promíchala a tak dostala do celého objemu bazénu. Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si pozorně přečtěte návod a informace na etiketě.

 

 UVEDENÍ vířivé vany DO PROVOZU

 

Čištění povrchu vířivé vany – před uvedením vířivé vany do provozu je třeba mechanicky vyčistit celý prostor vířivé vany, včetně žlabů, od usazenin, vodního kamene a jiných nečistot.

 

Čištění potrubí a vnitřních částí vířivé vany – Napusťte vířivou vanu čistou vodou a aplikujte přípravek POLY SPA Sanitizer, dávkujte 200 ml / 1m3 (1000 L) přímo do vody. Zapněte filtraci a všechny trysky a atrakce. Nechte takto působit 15-30 min. Potom vodu vypusťte.

 

Nyní je celá vířivá vana důkladně vyčištěná a vydezinfikován.

Napusťte vířivou vanu čistou vodou a zapněte filtraci.

Upravte hodnotu pH na úroveň 6,8 – 7,2.

 

Nadávkujte POLY WHIRLPOOL (šoková dávka), aplikujte 200 ml / 1m3 (1000 L) přímo do vody při zapnuté filtraci. Zapněte všechny trysky a atrakce na dobu 15 – 30min, aby se přípravek rovnoměrně rozmíchal ve vodě. Po pořádném promíchání vody se lze koupat.

 

BĚHEM SEZÓNY (VÍŘIVÁ VANA)

 

Pravidelné měření a úprava pH – měření provádějte minimálně 1x za týden, nebo po mimořádném zatížení, resp. podle potřeby. Hodnoty pH je třeba udržovat v rozmezí 6,8 – 7,2.

 

Oxidace vody – dávkujte oxidační přípravek MPT OXI na bázi aktivního kyslíku. Ten zajistí zvýšení hodnoty kyslíku ve vodě, vodu projasní a odstraní organické nečistoty a povlaky.

 

Dezinfekce vody – provádějte aplikací přípravku POLY WHIRLPOOL až po upravení pH a oxidaci. Dávkujte 100ml / 1m3 (1000 L) přímo do vody při zapnuté filtraci. Zapněte všechny trysky a atrakce na dobu 15 – 30min, aby se přípravek rovnoměrně rozmíchal ve vodě.

 

 

MOŽNÉ PROBLÉMY BĚHEM SEZÓNY A JEJICH ŘEŠENÍ

 

Výskyt řas

Řasy mohou způsobovat zelené, hnědé nebo nažloutlé zabarvení vody, kluzké a mazlavé dno a stěny bazénu. Často je doprovází nepříjemný zápach vody.

 

Možná příčina: Vysoké pH, vysoká teplota bazénové vody, dešťová voda v bazénu, pyly v ovzduší.

 

Odstranění: Rozdělit přípravek POLY POOL SHOCK, druhý den dávkujte MPT OXI a následně MPT FLOCK. Dodržujte dávkování uvedené na etiketách výrobků. Zkontrolujte, zda je zapnutá filtrace.

 

Mrtvé řasy budou zachyceny na filtru. Zbytek řas odstraňte vysavačem.

 

Zákal

Bazénová voda není průzračná, může mít mléčnou barvu, mírně nazelenastú. Bazén nemá jiskru. Zakalení může mít více příčin (přítomnost minerálů, řas, organický zákal aj.)

 

 

PRÍČINA

ODSTRÁNENIE

 

 

 Nízke pH, vysoké pH                                                    

 Upravte hodnoty prípravkami MPT pH+ a pH-

 Veľký výskyt baktérií                                                     

 Dávkujte POLY POOL SHOCK

 Rozptýlenie jemných mechanických nečistôt               

 Dávkujte MPT FLOCK

 Rozptýlenie organických zlúčenín                                

 Aplikujte šokovú dávku MPT OXI

 Nadmerné dávkovanie MPT FLOCK                            

 Zapnite filter na dobu 24 hodín, prípadne narieďte vodu

 Znížená funkcia filtračného zariadenia                         

 Filter preplachujte po dobu minimálne 15 min.              V prípade nutnosti vymeňte pieskovú náplň.

 

Hnědá průzračná voda

Voda pravděpodobně obsahuje příliš mnoho železa nebo manganu.

Odstranění: Zkontrolujte pH a při zapnuté filtraci dávkujte MPT OXI. Po 48 hodinách přidejte stabilizátor tvrdosti. Po 24 hodinách dávkujte MPT FLOCK. Dodržujte dávkování uvedené na etiketách výrobků.

Voda není jasná, chybí jí jiskra

Voda je nedostatečně prokysličení.

Odstranění: Zkontrolujte pH a v případě potřeby jej upravte na požadovanou hodnotu (6,8 – 7,2). Dávkujte MPT OXI a MPT FLOCK dle návodu na etiketách.

 

Průzračně zelená voda

Tento stav je pravděpodobně způsoben vysokou koncentrací mědi.

Odstranění: Zkontrolujte pH a dávkujte MPT OXI, následně přidejte odstraňovač kovu. Nepřetržitě filtrujte a po 48 hodinách přidejte stabilizátor tvrdosti. Po dalších 24 hodinách přidejte MPT FLOCK. Dodržujte dávkování uvedené na etiketách výrobků.

 

Smaragdově zelená voda

Mrtvé řasy se vznášejí ve vodě a nelze je odfiltrovat.

Odstranění: Přidejte MPT FLOCK dle návodu na etiketě. Část zhutněných řas ve formě vloček se zachytí ve filtru. Vločky, které klesnou na dno bazénu, vysajte bazénovým vysavačem.

 

Černé skvrny na stěnách a dně bazénu

Voda byla napadena černými řasami.

Odstranění: Zkontrolujte pH a v případě nutnosti ho upravte na požadovanou hodnotu (6,8 – 7,2), dávkujte MPT OXI a následně POLY POOL SHOCK. Dodržujte dávkování uvedené na etiketách výrobků. Po 24 hodinách přidejte MPT FLOCK. Mechanicky vyčistěte dno a stěny bazénu.

 

Mléčně bílá voda

Voda obsahuje vysoké množství vápníku a hořčíku.

Odstranění: Zkontrolujte pH a v případě potřeby jej upravte na požadovanou hodnotu (6,8 – 7,2), dávkujte MPT OXI. Po 24 hodinách přidejte odstraňovač kovů. Nejméně po 48 hodinách přidejte MPT FLOCK. Doporučujeme preventivně použít stabilizátor tvrdosti.

Mléčné zakalená voda může znamenat i výskyt bakterií a kvasinek. Zkontrolujte koncentraci dezinfekce POLY POOL, resp. WHIRLPOOL ve vodě pomocí kapkového testeru. Pokud se ve vodě dezinfekce nenachází, voda může být zkažená. V tom případě dávkujte POLY POOL SHOCK.

 

Usazování vodního kamene na schůdkách a dně bazénu

Voda obsahuje vysoké množství vápníku a hořčíku, které se z ní srážejí ve formě vodního kamene.

Odstranění: Zkontrolujte pH a v případě nutnosti ho upravte na požadovanou hodnotu, následně dávkujte MPT OXI dle etikety na výrobku. Přidejte odstraňovač kovů, nepřetržitě filtrujte. Po 48 hodinách přidejte stabilizátor tvrdosti. Po 24 hodinách přidejte MPT FLOCK. V případě nutnosti postup opakujte.

 

Pokud se nepodaří minerální usazeniny odstranit výše popsaným způsobem je nutné vodní kámen odstranit na začátku další sezóny, po úplném vypuštění bazénu a s použitím přípravku na odstraňování vodního kamene.

 

Koroze kovových částí

Voda má nízké pH.

Odstranění: Změřte pH a v případě nutnosti ho upravte na požadovanou hodnotu (6,8 – 7,2).

Vždy preventivně kontrolujte hodnotu pH a koncentraci dezinfekce POLY POOL, resp. WHIRLPOOL ve vodě pomocí kapkového testeru.

 

ZELENÁ VODA V BAZÉNU

Trápí vás zelená voda v bazénu? Je to častý problém, máme ale jednoduché řešení.

Příčina: Odumřelé řasy plavou na hladině a nelze je odfiltrovat

Řešení: Podle návodu na etiketě aplikujte přípravek MPT FLOCK. Část vyvločkovaných řas zachytí filtr. Vločky vysrážené na dně bazénu vysajte bazénovým vysavačem.

 

Průzračně HNĚDÁ VODA

Příčina: Pravděpodobně vysoká koncentrace železa nebo manganu.

Řešení: Zkontrolujte pH a při zapnuté filtraci aplikujte přípravek MPT OXI. Po 48 hodinách přidejte stabilizátor tvrdosti. Po 24 hodinách aplikujte přípravek MPT FLOCK. Při aplikaci dodržujte dávkování, uvedené na etiketách výrobků.

 

VODA „NEMÁ jiskru“ – NENÍ ČIRÁ

Příčina: Voda je nedostatečně prokysličení

Řešení: Zkontrolujte pH a v případě potřeby jej upravte na požadovanou hodnotu. Aplikujte přípravek MPT OXI a MPT FLOCK. Při aplikaci dodržujte dávkování, uvedené na etiketách výrobků.

 

ČERNÉ SKVRNY NA DNĚ A STĚNÁCH BAZÉNU

Příčina: Voda je napadena černými řasami

 

Řešení: Zkontrolujte pH a v případě potřeby jej upravte na požadovanou hodnotu. Aplikujte přípravek MPT OXI a následně POLY POOL (dvojnásobná dávka). Při aplikaci dodržujte dávkování, uvedené na etiketách výrobků. Po 24 hodinách přidejte přípravek MPT FLOCK. Dno a stěny bazénu pak mechanicky vyčistěte.

 

MLÉČNÁ VODA V BAZÉNU

Příčina: Mléčná voda v bazénu znamená vysoký výskyt iontů vápníku a hořčíku.

Řešení: Zkontrolujte pH a v případě potřeby jej upravte na požadovanou hodnotu. Aplikujte Přípravek MPT OXI. Po 24 hodinách přidejte odstraňovač kovů. Nejméně po 48 hodinách přidejte přípravek MPT FLOCK. Jako preventivní opatření doporučujeme přidat i stabilizátor tvrdosti.

 

KOROZE KOVOVÝCH ČÁSTÍ

Příčina: Voda má nízké pH.

Řešení: Zkontrolujte pH a v případě nutnosti ho upravte na požadovanou hodnotu.

 

Zakalená VODA V BAZÉNU

Příčina: Nízké nebo vysoké pH, velký výskyt bakterií, rozptýlení jemných mechanických nečistot, rozptýlení organických sloučenin, nadměrné dávkování přípravku MPT FLOCK, snížená funkce filtračního zařízení.

Řešení: Hodnotu pH upravte pomocí přípravku MPT pH plus a MPT pH minus, aplikujte přípravek POLY POOL (dvojnásobná dávka), aplikujte přípravek MPT FLOCK, aplikujte šokovou dávku přípravku MPT OXI, po dobu 24 hodin nechte zapnutý filtr, filtr proplachujte po dobu alespoň 15 minut. V případě potřeby vyměňte pískovou náplň. Zakalená voda v bazénu pro nás není problém.

 

ŘASY V BAZÉNU

Výskyt řas v bazénu může způsobit zelené, hnědé nebo nažloutlé zabarvení vody s kluzkým nebo mazlavým povlakem na dně a stěnách bazénu. Obvykle ho doprovází nepříjemný zápach vody.

Příčina: Vysoké pH, vysoká teplota vody, dešťová voda v bazénu nebo pyl v ovzduší.

Řešení: První den aplikujte přípravek POLY POOL (dvojnásobná dávka), druhý den MPT OXI a následně MPT FLOCK. Při aplikaci dodržujte dávkování uvedené na etiketách výrobků a zkontrolujte, zda je zapnutá filtrace. Odumřelé řasy v bazénu zachytí filtr. Zbývající řasy odstraňte bazénovým vysavačem.

 

 

Usazování vodního kamene

Vodní kámen v bazénu – na stěnách, schůdkách a dně.

Příčina: Vysoký výskyt iontů vápníku a hořčíku, které se z vody srážejí v podobě vodního kamene.

Řešení: Zkontrolujte pH a v případě potřeby jej upravte na požadovanou hodnotu. Podle návodu na etiketě aplikujte MPT OXI. Potom přidejte odstraňovač kovů a nepřetržitě filtrujte. Po 48 hodinách přidejte stabilizátor tvrdosti. Po 24 hodinách přidejte MPT FLOCK. V případě nutnosti celý postup opakujte.

V případě, že se nepodaří odstranění vodního kamene výše popsaným způsobem, je nutné ho po úplném vypuštění bazénu pomocí přípravku na odstraňování vodního kamene odstranit na začátku další sezóny. Čištění bazénu od vodního kamene určitě nezanedbejte.

 

JAK SNÍŽIT CHLOR V BAZÉNU

Snížit obsah chlóru v bazénu je jedna z cest. Ta lepší je nahradit ho bezchlorové přípravky a vyhnout se všem jeho nepříznivým účinkům.

 

PLOŠNÁ DEZINFEKCE BAZÉNU před sezónou

Dá se POLY POOL použít také na plošnou dezinfekci stěn a povrchu bazénů před sezónou, nebo po vypuštění vody v rámci sezóny?

POLY POOL se dá použít i na plošnou dezinfekci bazénové vany a okolí bazénu – má baktericidní, virucidní a algicidní účinky. Pozor, POLY POOL SHOCK ne. Přesto doporučujeme použít přípravek POLY CLEANER FOAMING forte (pěnivý) nebo POLY CLEANER NON-FOAMING forte (nepěnivý), protože ten má kromě desinfekčních i výborné čistící účinky.

 

ÚČINNOST POLY POOL / WHIRLPOOL V bazénem a vířivkou

Funguje POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) v bazénech (vířivkách) pouze v tak úzkém uvedeném rozmezí pH a v případě nedodržení tohoto daného rozmezí jeho účinnost klesá?

pH vody je jeden z ukazatelů, který ovlivňuje kvalitu a vzhled vody bez ohledu na používanou chemii. POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) na rozdíl od jiných přípravků neovlivňuje výrazně hodnoty pH. Při „zaběhnutí“ bazénu mohou hodnoty pH prvních pár dní kolísat, takže je ze začátku třeba sledovat a upravovat tyto hodnoty vhodnými přípravky na úroveň 6,8-7,2. Po čase se hodnoty pH stabilizují a dávkováním POLY POOL (resp. Whirlpool) nejsou výrazně ovlivněny. Přesto doporučujeme pravidelnou kontrolu, protože vyšší pH znamená vhodnější prostředí pro množení mikroorganismů, hlavně řas a to zvyšuje spotřebu dezinfekce.

 

 

OVLIVŇUJE POLY POOL (RESP. Whirlpool) JINÉ PŘÍPRAVKY?

Ovlivňuje POLY POOL (resp. Whirlpool) jiné přípravky (např. Na vodní kámen, na úpravu pH), nebo se dá používat společně s nimi?

Při napuštění bazénu (vířivky) se nejprve voda upraví na standardní požadované hodnoty (t. J. PH a tvrdost – což vyžadují všechny bazénové chemie), následně se aplikuje POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) a pH se koriguje prostředky k tomu určenými. Tyto prostředky nemají vliv na účinnost POLY POOL (resp. Whirlpool). Pro více info o pH a tvrdosti vody viz sekci „Slovník pojmů“.

JE NUTNÉ NĚJAKÉ OXIDAČNÍ ČINIDLO?

Je třeba nějaké oxidační činidlo, které se přidává společně s POLY H2O POOL (resp. Whirlpool) do vody?

Ano. Vynikající zkušenosti máme s kombinací dávkování POLY POOL (resp. Whirlpool) společně s MPT OXI (pro bazény i vířivky). Dávkujeme 1x za 7-10 dnů 20-25 g / m3 (v bazénech) a 1x za 7-10 dní 50 g / m3 (ve vířivých vanách). Tím zajistíme prokysličení a projasnění vody.

 

MÁ PŘÍPRAVEK POLY POOL VLIV NA Stálobarevnost MATERIÁLŮ?

Má přípravek POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) vliv na stálobarevnost materiálů

Nemá, POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) je šetrný k materiálům, je nekorozivní a ošetřované povrchy nemění svoji barvu, ani nejsou jinak narušeny.

 

 

JAK ČASTO JE TŘEBA PŘÍPRAVEK DO BAZÉNOVÉ VODY doplnit?

Jak často je třeba přípravek do bazénové vody doplňovat?

 

 V soukromých bazénech je možné postupovat podle návodu (t .j. Dávkování podle objemu bazénu 1 × za 7-10 dnů v závislosti na zatížení bazénu, klimatických podmínkách, atd.) Nebo testovat množství POLY POOL (resp. Whirlpool) kapkovitým testerem a udržovat koncentraci na úrovni 5-8 ml na m3. Doporučujeme však dávkovat na základě testování a to zejména na počátku (první 2 týdny) užívání bezchlorové chemie.

 

 

EXISTUJE NĚJAKÝ AUTOMATICKÝ ZPŮSOB DÁVKOVÁNÍ?

Existuje nějaký automatický způsob dávkování?

Ano, zatím je však možné použít automatické dávkování pouze na základě časovače. Automatické dávkování na základě vyhodnocování koncentrace POLY POOL (resp. WHIRLPOOL) neexistuje.

 

MÁM PROBLÉM S VODOU V BAZÉNU, RESP. vířivky

Mám problém s vodou v bazénu, resp. vířivce. Voda není čistá a průzračná, nebo zapách

Pro problémy s vodou během sezóny a jejich řešení, viz sekce „Návody a tipy“.

CHCI PŘEJÍT Z CHLORU NA POLY POOL, JAK POSTUPOVAT?

Chci přejít z chlóru na POLY POOL, jak postupovat?

Na „rozběhnutí“ bazénu, nebo vířivky, resp. přechod z chlóru na bezchlorovou dezinfekci, viz sekce „Návody a tipy“.

JAK správně připravit BAZÉN NA ZIMU?

Jak správně připravím bazén na zimu?

Pro návod na zazimování bazénu viz sekci „Návody a tipy“.